Samac 2022 01U Slavonskom Šamcu i Kruševici 16. travnja 2022. godine obilježeno je sjećanje na poginule hrvatske branitelje i civile u Domovinskom ratu

Mještani se tih dana prisjećaju svog krvavog Uskrsa, naime samo u 1992. godini bilo je 12 poginulih. Sjećaju se svojih najmilijih, sjećaju se svojih malih anđela koji su imali samo 9 i 14 godina i svih ostalih hrabrih vojnika i nedužnih ljudi koji su položili svoje živote na oltar domovine.

Jer onaj koji tuđu djecu ubija, nema djece. Jer onaj tko tuđe majke ucviljuje, nema majke. Jer onaj tko ruši tuđe domove-nema doma. Umrijet će u pustoši svog mrtvog srca. Sramit će ih se njihova djeca, jer nisu im bili očevi. Sramit će ih se njihove žene, jer su bili ubojice tuđe djece. Sramit će ih njihove obitelji, jer su uništavali tuđe obitelji.

Na oltar Domovine život za slobodnu Hrvatsku devedesetih godina dali su i mještani Općine Slavonski Šamac: Luka Božanović, Marko Pavlović, Željko Delić, Mato Tomašević, Ivo Abramović, Marko Rajčević, Ivo Knežević, Ivo Kobaš, Đuro Altgajer, Martina Altgajer, Mladen Mišić, Franjo Drkelić, Janja Đukić, Mijo Lončarić, Mirko Rajčević, Šimo Lekić, Zvonimir Štigler, Anto Brkić i Zoran Vukadinović. Neka im je vječna slava i hvala!

Uz obitelji poginule djece i poginulih hrvatskih branitelja i udovica na polaganju vijenaca i paljenju svijeća sudjelovali su najmlađi članovi NK „Graničar“ Slavonski Šamac, ravnateljica OŠ „Josip Kozarac“ Slav. Šamac-Kruševica s učenicima, hrvatski branitelji, članovi DVD-a Slavonski Šamac, članovi Udruge 108. brigade ZNG RH, članovi „Prve kandžijaške udruge Kruševica 2010.“ te ostali mještani Općine Slavonski Šamac.

Bljesak 2022

IMG 6639 resizeČlanovi Moto kluba 4. gardijska brigada Split danas su posjetili grad Slavonski Brod u sklopu svoje manifestacije "31 krunica za 31 godinu" kojom obilježavaju 31 godinu od utemeljenja svoje brigade.

U svega osam dana, članovi spomenutog moto kluba obići će gotovo svaki dio Republike Hrvatske te odabrana odredišta koja su tijekom Domovinskog rata dala veliki doprinos u očuvanju hrvatske samostalnosti.

Na 31 odabranu lokaciju uz molitvu polažu 31 posvećenu krunicu, a to su učinili i danas u Slavonskom Brodu ispred spomenika poginulim braniteljima kod Kazališno-koncertne dvorane „Ivana Brlić-Mažuranić“.

Dočekali su ih mnogobrojni predstavnici braniteljskih udruga proisteklih iz Domovinskog rata, među kojima su bili i predstavnici Udruge108. brigade ZNG.