Samac 2024 01Članovi Udruge 108. brigade ZNG RH sudjelovali su 16. travnja 2024. godine u Slavonskom Šamcu i Kruševici na obilježavanju dana poginulih hrvatskih branitelja i civila s područja Općine Slavonski Šamac. Položili su vijence u Slavonskom Šamcu, te su se nakon toga uputili na misu za poginule branitelje i civile s područja Općine Slavonski Šamac u crkvu RBDM u Kruševici.

Svetu misu vodio je župnik Mihael Mađarević. Kroz svoju propovijed župnik je istaknuo kako naše branitelje nitko nije mogao odvratiti da idu braniti svoju rodnu grudu. Kako su bili spremni na sve pod cijenu svog života, te da su oni i danas živi govor svima nama. Dalje je u svojoj propovijedi spomenuo kako moramo duboko cijeniti i poštivati i mlađe naraštaje tomu učiti. Govori kako su poginuli branitelji poruka da onaj koji život daje, opet ga prihvaća u svoje naručje kao ljubljeno dijete. Nebo se otvorilo nad njima. Kao da se nad njima čuje Očev glas koji ih prihvaća i prima: Ti si sin moj ljubljeni u tebi mi sva milina! Ali isto tako oni su nam jedna poruka, poruka vjere, nade i ljubavi.

Na kraju svete mise svećenik je pročitao statistiku, te saznajemo da je 19 poginulih s područja Općine. Od toga je dvoje poginulih civila i dvoje poginule djece u dobi od 10 i 12 godina (brat i sestra). Samo u 1992. godini je poginulo 12 mještana. Također je spomenuo kako je opsada sela trajala 258 dana (od 17.4.1992.-31.12.1992. godine). Na selo je palo 1514 granata, 61 puta je nestalo struje, a samo je dva puta nije bilo cijelu noć. Do 17. travnja 1992. godine dočekali su 578 prognanika, a 26.8.1992. godine rijeku Savu je preplivalo šezdesetak pretežno muslimana koji su bili u logoru u Bosanskom Šamcu.

Na slavlju svete mise naš član Udruge pročitao je liturgijska čitanja. Nakon završetka svete mise položili su vijence kod križa hrvatskim braniteljima u Kruševici. Uz članove udruge, vijence su položili načelnik Općine Slavonski Šamac Branislav Milinović i ravnateljica OŠ „Josip Kozarac“ Slavonski Šamac Branka Vučić zajedno sa učenicima.

Nakon polaganja vijenaca nastavljeno je druženje u prostorijama ogranka Općine Slavonski Šamac.

Samac 2024 02

Samac 2024 03

Samac 2024 04

Samac 2024 05

Samac 2024 01

Povratak na naslovnicu