Domaljevac 2026 01OBILJEŽENA 34. OBLJETNICA 104. BRIGADE HVO-a

U svečanom i dostojanstvenom ozračju, dana 17. i 18. travnja 2026. godine obilježena je 34. obljetnica 104. brigade HVO-a. 104. brigada HVO-a formirana je 1992. godine s ciljem obrane hrvatskog stanovništva na području Općine Domaljevac-Šamac, a tijekom ratnih godina postala je simbol otpora i borbenog duha. U njezinim redovima borili su se hrabri ljudi, a njihova žrtva utkana je u temelje današnje slobode i mira. 104. brigada HVO-a brojala je oko 2000 pripadnika od kojih je živote za obranu svojih domova dalo 158 branitelja, a oko 700 ih je ranjeno.

Program obilježavanja započeo je u Crkvi sv. Ane u Domaljevcu, prigodnom molitvom za poginule, nestale i umrle pripadnike brigade, nakon čega je uslijedio mimohod počasnog postroja zapovjednika i branitelja 104. brigade HVO-a do spomen-obilježja poginulim braniteljima na Središnjem trgu u Domaljevcu gdje je uslijedilo polaganje vijenaca i paljenje svijeća i opjelo uz vojne počasti za poginule, nestale i umrle branitelje.

Uz bivše pripadnike 104. brigade HVO-a, članove udruga i brojna izaslanstva udruga proizašlih iz Domovinskog rata, pripadnike Oružanih snaga BiH, vojna i stranačka izaslanstva, obilježavanju su nazočili i visoki dužnosnici i predstavnici iz Republike Hrvatske, izaslanik potpredsjednika Vlade Republike Hrvatske i ministra hrvatskih branitelja Tome Medveda, Branko Cindrić, generalni konzul Republike Hrvatske u Tuzli Ivan Bandić, član Udruge 108. brigade Zbora narodne garde Slavonski Brod Ivica Pandurević, članovi Udruge 108. brigade Zbora narodne garde iz Slavonskog Šamca i Kruševice, na čelu s načelnikom Općine Slavonski Šamac Branimir Milinović, predstavnici lokalnih vlasti, predsjednik Vlade Županije Posavske Đuro Topić, ministar branitelja Ilija Mišković, predsjednik Skupštine Županije Posavske Blaž Župarić, načelnik Općine Domaljevac-Šamac Stjepan Piljić i predsjednik Općinskog vijeća Miroslav Piljić, te brojni prijatelji i suborci legendarnih postrojbi HVO-a, članovi obitelji poginulih, nestalih i umrlih branitelja, te brojni građani koji su došli odati počast herojima koji su svoje živote položili za slobodu.

Nakon ceremonije polaganja vijenaca okupljeni su posjetili i spomen sobu 104. brigade HVO-a koja svjedoči o teškoćama, hrabrosti, zajedništvu, domoljublju i ponosu koje je krasilo njezine pripadnike. Posebnu emociju izazvale su fotografije poginulih i nestalih branitelja čija imena će zauvijek ostati zapisana u pamćenju hrvatskog naroda.

Obilježavanje je upriličeno i svečanom akademijom 104. brigade HVO-a na temu: „Jučer, danas, sutra“ kada su se prigodnim riječima okupljenima obratili načelnik Općine Domaljevac-Šamac Stjepan Piljić, izaslanik potpredsjednika Vlade Republike Hrvatske i ministra hrvatskih branitelja Branko Cindrić, predsjednik Skupštine Županije Posavske Blaž Župarić, zastupnik Parlamentarne skupštine BiH, ratni načelnik stožera i zamjenik zapovjednika 104. brigade HVO-a Slavko Matić, predsjednik organizacijskog odbora za obilježavanje 34. obljetnice 104. brigade HVO-a Joso Leovac, ističući važnost očuvanja sjećanja na žrtvu i doprinos 104. brigade HVO-a.

Organiziran je i domjenak za goste, uzvanike i branitelje gdje se nastavilo druženje i sjećanje na žrtve u ugodnom ozračju.

Obilježavanje 34. obljetnice 104. brigade HVO-a nije bilo samo sjećanje na prošlost, već i poruka budućim generacijama o važnosti domoljublja, jedinstva i očuvanja istine o Domovinskom ratu.

Obljetnica se obilježila svetom misom zadušnicom u crkvi svetog Jakova Markijskog u Grebnicama i polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća kod spomen-obilježja u Baziku i Grebnicama, kod spomen-križeva 18. travnja 2026. godine. Na polaganju vijenca u Baziku i Grebnicama uz udruge iz BiH sudjelovali su članovi Udruge 108. brigade ZNG RH; Pavo Naletilić, Ivo Begonja, Đuro Lukač, Josip Drkelić, te Pero Lukač.

Domaljevac 2026 01

Domaljevac 2026 02

Domaljevac 2026 03

Domaljevac 2026 04

Domaljevac 2026 05

Domaljevac 2026 06

Domaljevac 2026 07Domaljevac 2026 08

Domaljevac 2026 09Domaljevac 2026 10

Povratak na naslovnicu